Trochu jsem měl obavy. Z čeho? Jak dopadnou u klientů měření zásob tuků po lockdownu… K mé radosti se všem (opravdu všem) podařilo sundat poměrně solidní porce tukových polštářů. Někdo více, někdo méně. U nás se hubne sice pomalu (cca 4-5 kg za 2 měsíce), ale jistě a s trvalým výsledkem (pokud se tedy někdo dobrovolně nevrátí ke svému původnímu stravování a nezahájí opětovný večerní „bílý sex“). Zdravé hubnutí znamená pro představu cca 0,5 kg za týden. Jakékoli jiné sliby o rychlém hubnutí je marketing nebo hazard se zdravím a kámoš jo-jo efekt na sebe nenechá dlouho čekat (číhá trpělivě v pozadí a nekompromisně zasáhne).
Co byly společné klíčové momenty úspěchu?
Většina žen začala (pro ně paradoxně) více jíst a tuk mizí a přitom svaly zůstávají (což je žádoucí, neb zjednodušeně tuková buňka se „pálí“ ve svalech). Dokonce dle odezvy a zpětné vazby nemohou některé klientky doporučené objemy jídel ani sníst. Ano i toto jsou „paradoxy“ hubnutí. Většina žen totiž nezná svůj orientační bazální metabolismus a pohybuje se někdy poměrně výrazně pod jeho úrovní.
Shrnuto: Tuňák se zeleninou od rána do večera, šunka s toustem, samotný jogurt či haldy zeleniny a ovoce sami o sobě úspěch dlouhodobě nezaručí. Vyřadit tuky je ještě větší „konina“ neb negativní vliv na hormonální systém je jasný. Ztráta periody u žen pak není vůbec neobvyklá.
A teď největší základní mýtus o hubnutí => stačí nejíst pečivo a přílohy a hmotnost klesá sama!
Nedokážu si představit, že si někdo po zbytek života odepře pečivo, brambory, rýži či těstoviny apod. Nikoho takového neznám. Proč tomu lidé věří ? Často kvůli reklamám na nízkosacharidové diety. Ano hubnout při takových dietách je rychlé a hlavně pro netrpělivce lákavé.
Výrazné omezení příjmu sacharidů funguje pouze na začátku a pouze na ručičce váhy. K čemu dochází ? Někdy pouze k úbytku obsahu střev (i cca 2kg). Někdy k úbytku svalové hmoty a vody vázané na svalový glykogen. Tuky však nemizí (resp. zůstávají). Vzhledem k úbytku svalové hmoty se metabolismus zpomaluje a člověk uloží více do tukových zásob než předtím (jo-jo efekt). Navíc nedostatek sacharidů (myšleno komplexních s nízkým glykemickým indexem) znamená chutě na sladké, hlad, špatnou náladu, nesoustředěnost a rozmrzelost. Tohle nikdo dlouhodobě (nebo napořád) nevydrží.
Navíc sacharidy jsou důležité při pohybové aktivitě, na kterou potřebujeme právě energii. A co je nejdůležitější: Tuky se spalují za přítomnosti sacharidů, které má člověk uloženy ve svalech a játrech v podobě tzv. glykogenu („živočišný cukr“). Opět známé klišé „tuky hoří v plameni cukrů“. Přeloženo do češtiny: Bez určitého nezbytného množství sacharidů nelze pálit tuk.
Pokud neustále tápete. Rád vysvětlím podrobněji.
Petr Novotný
https://www.centrumbezovka.cz/vyzivove-poradenstvi